4. 50. rocznica pogromu kieleckiego

4/12

Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta

W lipcu 1996 roku ? po raz pierwszy w tak podniosłej atmosferze, z tak nadzwyczajnymi gośćmi obchodziliśmy 50. rocznicę pogromu Żydów w Kielcach. Przyjechał m.in. laureat Pokojowej Nagrody Nobla Elie Wiesel i ówczesny premier Włodzimierz Cimoszewicz. ?Jako prezydent tego miasta mogę tylko prosić o jedno: o wybaczenie, że 50 lat temu w Kielcach miały miejsce te tragiczne wydarzenia? ? mówił ówczesny prezydent Kielc Bogusław Ciesielski. W uroczystościach na Plantach wzięło udział kilka tysięcy osób. Od tej pory w Kielcach zrobiono wiele, by zmienić negatywny wizerunek miasta na świecie oraz dla poprawy relacji ze środowiskami żydowskimi. Działania te prowadzi m.in. Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, założone przez Bogdana Białka, byłego redaktora naczelnego kieleckiej redakcji 'Wyborczej'.

Komentarze (2)
Zaloguj się
 • plantin

  Oceniono 14 razy 10

  A co za szacowne gremium wybierało takie wydarzenia 25-lecia ?
  Po pierwsze - jakby mogło zabraknąć Papieża ? - a wydarzenie poza tym kiedy się odbyło nie pozostawiło po sobie nic - nauki JP II (ekumenizm, pojednanie religii, miłość do bliźnich, mniej pogoni za kasą etc.) jakoś dotąd nie trafiły do głów owieczek a może nawet i hierarchów.
  Po drugie - 50 rocznica pogromu - to tylko rocznica - tyle że okrągła a wnioski po niej - jak wyżej o wizycie JPII.
  Po trzecie - afery a może skandal z wypadkiem drogowym z 5 ofiarami, gdzie chyba nikt nie poniósł najmniejszych konsekwencji.
  Po czwarte - brakuje np. wydarzenia - kiedy to demokratyczna władza (nasz P. Prezydent) wysłała na protestujących robotników agencję i dziesiątki ochroniarzy - nasze MPK. To ewenement w skali nie tylko 25-cio ale nawet 50-lecia.
  Po piąte - stadion jako wydarzenie ? - bez parkingu, bez spełnienia norm na organizację spotkań w czasie Euro, droższy niż zakładano - dla zespołu skompromitowanego aferą korupcyjną ?
  A właśnie a propos afer - czy afera piłkarska nie była największą aferą w ciągu 25 lat ?
  A dalej ? - po prostu nie chce mi się pisać...

 • komunikat.4

  Oceniono 8 razy 6

  największym wydarzeniem 25-lecia była likwidacja FSC Star w Starachowicach i Suchedniowskiej Huty Ludwików.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX