Komitet Polityczny PiS w czwartek po południu rekomendował kandydatów na marszałka województwa świętokrzyskiego, dwóch wicemarszałków oraz dwóch członków zarządu. Zaskoczenie jest spore, bo marszałkiem na zostać wicewojewoda Andrzej Bętkowski, który w wyborach samorządowych w ogóle nie startował. Podobnie jak kandydat na wicemarszałka Bartłomiej Dorywalski, doradca wojewody Agaty Wojtyszek.

Drugim wicemarszałkiem ma zostać Renata Janik z Porozumienia Jarosława Gowina. Kandydatami na członków zarządu są Mariusz Gosek z Solidarnej Polski oraz Marek Jońca z PiS, wieloletni burmistrz Koprzywnicy.

Pruś marszałkiem nie będzie

To spora niespodzianka, bo niedługo po wyborach zarząd okręgowy PiS na marszałka rekomendował Andrzeja Prusia, najbliższego współpracownika prezesa PiS w Świętokrzyskiem Krzysztofa Lipca.

Jak informowaliśmy, podczas posiedzenia zarządu doszło do ostrej wymiany zdań. Posłanka Anna Krupka zarzucała, że rekomendacja jest niezgodna ze statutem. W partii słychać było opinie, że sama była zainteresowana objęciem stanowiska marszałka i dlatego próbowała zdyskredytować Prusia.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej