Jak informuje rekomendowany na marszałka Andrzej Bętkowski, pisemna decyzja o w tej sprawie dotarła do Kielc w środę. Kandydatura Dorywalskiego, byłego burmistrza Włoszczowy i radnego sejmiku zakończonej kadencji, a obecnie doradcy wojewody, od początku wzbudzała kontrowersje wśród świętokrzyskich działaczy PiS. Kilka tygodni przed wyborami samorządowymi został on zawieszony w prawach członka partii.

Radni mogli nie posłuchać

Istniała poważna obawa, czy nowi radni sejmiku z PiS podporządkują się centrali i zagłosują za nim na czwartkowej sesji. – Był opór radnych co do tej kandydatury – przyznaje Andrzej Bętkowski.

Zamiast Dorywalskiego do zarządu województwa rekomendowany został Marek Bogusławski z Jędrzejowa. Nie zostanie on jednak wicemarszałkiem, bo tylko jedno takie stanowisko jest przewidziane w statucie województwa. Ma je objąć Renata Janik, była posłanka PO, działająca obecnie w Porozumieniu Jarosława Gowina. Członkami zarządu mają też zostać Mariusz Gosek z Solidarnej Polski i Marek Jońca, były burmistrz Koprzywnicy z PiS.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej