Pierwszy zarząd został wybrany w lutym 2017 r. Jego prezesem została Alina Szwach, która wcześniej prowadziła biuro związku.

– Okręgowy sąd koleżeński stwierdził, że nie była nawet delegatem na zjazd wyborczy, ale dopisała się do listy. Orzekł usunięcie jej z szeregów związku – mówi Teresa Piwnik, bratanica legendarnego partyzanta AK Jana Piwnika „Ponurego”.

Jest ona wiceprezesem drugiego zarządu, wybranego na nadzwyczajnym zjeździe 9 czerwca 2018 r. Prezesem została Genowefa Piotrowska ze Skarżyska, która jako młoda dziewczyna była łączniczką AK. Szwach tego wyboru nie uznała, wraz ze swoimi zwolennikami zwołała dwa tygodnie później kolejny zjazd, który ją wybrał na prezesa.

Między oboma zarządami dochodziło i dochodzi do spięć. Drugi po wejściu do biura stwierdził brak dokumentów osobowych członków związku i zawiadomił prokuraturę. Szwach z kolei przyszła z policją i złożyła doniesienie o uniemożliwianiu jej pracy. Drugi zarząd został też posądzony o przywłaszczenie sztandaru okręgu, który w końcu zabrała policja.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej