Gotowy jest już projekt uchwały, nad którą radni sejmiku województwa pracować będą na najbliższym posiedzeniu 19 czerwca.

– Chcemy podjąć uchwałę intencyjną w sprawie wyrażenia woli prowadzenia teatru jako wspólnej instytucji kultury. Dzięki temu damy upoważnienie dla pana marszałka i zarządu, aby w imieniu sejmiku województwa mógł podjąć rozmowy z ministerstwem i ustalić szczegółowe warunki współpracy oraz współfinansowania – wyjaśnia Agnieszka Buras z PiS, przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Teraz Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach podlega samorządowi województwa. Placówkę czeka kosztowny remont i choć się jeszcze nie rozpoczął, to już wiadomo, że trudno będzie zebrać całą kwotę. Teatr ma około 20 mln zł ze środków unijnych, drugie tyle chce pozyskać ze środków norweskich.

– Ciągle brakowałoby nam trzydziestu milionów. Gdyby udało się nawiązać współpracę z ministerstwem, formalnie otworzyłaby się szansa na pozyskanie tych pieniędzy – mówi Michał Kotański, dyrektor Teatru im. Żeromskiego.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej