Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Warto wiedzieć, że ENERIS Surowce, czyli firma zajmująca się odbiorem odpadów na terenie Kielc nie zmienia swoich cen. W umowie z Gminą Kielce zapisana jest stała stawka za odbiór jednej tony odpadów. Co więcej, nie podlega ona zmianie przez cały okres obowiązywania umowy, czyli od 30 września 2020 r. do końca marca 2023 r. Na jej wysokość nie wpływa również rodzaj (frakcja) odbieranych odpadów. Jest to o tyle istotne, że mimo iż kielczanie produkują coraz więcej śmieci i pojawiają się również problemy z ich prawidłową segregacją, to nie ma to jednak związku z kosztami ich odbioru. Usługi świadczone przez ENERIS stanowią tylko ok. 30% wszystkich kosztów związanych z gospodarowaniem odpadami komunalnymi w Kielcach.

Za co zatem odpowiada ENERIS? Zgodnie z umową, rola firmy ogranicza się do odbioru odpadów od mieszkańców Kielc i dostarczenia ich do Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami w Promniku. ENERIS Surowce nie prowadzi, w ramach umowy z Gminą Kielce, żadnej działalności związanej z zagospodarowaniem, sortowaniem, przetwarzaniem, czy też utylizacją odpadów.

Należy zatem mieć świadomość, że planowana dla mieszkańców Kielc podwyżka opłat za odbiór śmieci, a także ewentualne przyszłe podwyżki w czasie trwania obecnej umowy, w żaden sposób nie wynikają z działalności firmy ENERIS Surowce.

Warto również pamiętać, że o liczbie pojemników w altanie śmietnikowej decyduje właściciel lub zarządca nieruchomości. W przypadku zbyt małej liczby pojemników to zarządca nieruchomości powinien przekazać stosowne zamówienie do Urzędu Miasta Kielce, który następnie zleci dostawienie pojemników firmie ENERIS. Po otrzymaniu takiego zamówienia ENERIS niezwłocznie dostarczy pojemniki do altany we wskazanej liczbie. Właściwa liczba pojemników pozwoli na łatwiejsze utrzymanie porządku w altanie oraz prawidłową segregację odpadów.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.