To być może największa do tej pory impreza w Polsce, która nie odbędzie się w terminie w związku z zagrożeniem koronawirusem. Targi rolnicze Agrotech, w których może wziąć udział nawet 75 tys. gości, zostały przełożone.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Koronawirus w Polsce. Zapisz się na specjalny newsletter, w którym zawsze znajdziesz sprawdzone informacje.

Decyzja w sprawie największych w Polsce targów rolniczych zapadła po spotkaniu prezesa Targów Kielce z wojewodą świętokrzyskim.

- Bierzemy pod uwagę dobro naszych wystawców i zwiedzających. Wiem, że prawdopodobieństwo zarażenia nie jest duże, ale skoro istnieje, nie chcemy ich narażać. Sytuacja jest dynamiczna i może się zmieniać, ale raczej w stronę zaostrzenia. Za parę dni może być znacznie gorzej niż dziś i lepiej tę decyzję podjąć teraz, a nie w ostatniej chwili - mówi w rozmowie z "Wyborczą" Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce.

Dodaje, że impreza nie jest całkowicie odwołana, a przesunięta na czerwiec.

Mochoń zaznacza, że decyzja o zmianie terminu imprezy była po stronie Targów Kielce. - Rozmowa u wojewody [Zbigniewa Koniusza - red.] była bardzo życzliwa. Czułem solidarność, szczególnie, że w zeszłym tygodniu wojewoda był na targach grupy PSB razem z szefem sanepidu i obaj byli pod wrażeniem naszych środków ostrożności. Ostatni weekend zmienił jednak sytuację. Duża ilość wykrytych przypadków w Polsce sprawiła, że musieliśmy podjąć taką decyzję - tłumaczy prezes Mochoń.

W niedzielę, po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego w związku z koronawirusem, główny inspektor sanitarny rekomendował odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych. Tymczasem na Targach Techniki Rolniczej „Agrotech”, które miały zacząć się w piątek 13 marca, spodziewano się nawet 75 tys. gości.

Koronawirus. Husqvarna już wcześniej się wycofała

Agrotech to największa w Polsce wystawa techniki rolniczej odbywająca się pod dachem. Swój udział potwierdziło w niej 700 wystawców, którzy mieli zająć 65 tys. m kw. w 11 pawilonach wystawienniczych, w tym w czterech specjalnie ustawionych mobilnych halach.

Kielce 15.03.2019, Targi Agrotech i Las-Expo
Kielce 15.03.2019, Targi Agrotech i Las-Expo  PAWEŁ MAŁECKI

Część wystawców, o czym pisaliśmy, zrezygnowała z przyjazdu do Kielc w związku z zagrożeniem koronawirusem. – Wycofało się kilka firm, między innymi Husqvarna. Była to decyzja centrali firmy, która zadecydowała, że oddziały krajowe mają się wstrzymać z wystawianiem na tego rodzaju imprezach – mówił nam prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń.

Koronawirus. Zaostrzone środki na targach

Zapewniał, że targi są przygotowane do Agrotechu. Od kilku tygodni obowiązują zaostrzone środki ostrożności. Przypominał, że już na targi Kids’ Time ustawiono m.in. kilkadziesiąt dozowników z płynem dezynfekującym i zrezygnowano z udziału chińskich wystawców. Zwiększono też liczbę osób sprzątających, które mają dezynfekować teren targów. Miały też funkcjonować cztery punkty medyczne z lekarzem dyżurującym oraz dwa punkty w terminalach wejściowych, w których będzie mierzona temperatura ciała. 

– My jesteśmy przygotowani na tyle, na ile to możliwe. Czekamy na decyzję, ale przypomnę tylko, że nadal funkcjonuje np. metro, które wozi milion pasażerów – mówił w poniedziałek, jeszcze przed spotkaniem z wojewodą świętokrzyskim, prezes Mochoń.

Na terenie Targów wystawa Agrotech jest już w sporej części zbudowana.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem