W związku z epidemią koronawirusa na terenie diecezji kieleckiej zawieszono przyjmowanie sakramentów bierzmowania, wiernym nie zaleca się całowania relikwii czy krzyży.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Komunikat w tej sprawie w czwartek po południu wydała Kuria Diecezjalna w Kielcach. Czytamy w nim, że przez dwa najbliższe tygodnie będą obowiązywały nowe zasady postępowania.

Poinformowano, że zawiesza się: przygotowanie i celebracje sakramentu bierzmowania; wielkopostne rekolekcje szkolne i osobne spotkania dla dzieci i młodzieży; uroczystości i wydarzenia o zasięgu ponadparafialnym i mające miejsce poza budynkiem kościoła, jak plenerowe drogi krzyżowe, pielgrzymki.

Oprócz tego nie zaleca się wiernym całowania relikwii i krzyży. Zaleca się z kolei przekazywanie znaku pokoju poprzez ukłon, a także "zachowanie szczególnej ostrożności we wszelkich kontaktach duszpasterskich".

Biskup kielecki Jan Piotrowski wystosował do wiernych słowo pasterskie. "Smutek i przygnębienie, jakie pojawiły się w wielu miejscach na świecie wywołane epidemią koronawirusa, dosięgają i naszych życiowych sytuacji w Polsce. Taka sytuacja budzi nasze słuszne obawy. Jednak wiara i płynąca z niej nadzieja nakazuje nam ufać Bogu, który jest miłością" - pisze.

W dalszej części możemy przeczytać: "Ufając, że »Bóg jest większy« (1 J 3,20) modlimy się gorąco i nie zamykamy naszych kościołów i kaplic".

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Czy władze kościelne z powodu koronawirusa powinny ograniczyć liczbę mszy świętych?

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Proszę o jeden, udokumentowany przykład gdzie zbiorowe modły zahamowały jakąkolwiek epidemię.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Czy Bogu trzeba ufać w Kościele ? Przecież Bóg jest wszędzie.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0