W tej wsi w powiecie buskim znajduje się niezwykły kościół. Już brama, przez którą wchodzimy na przykościelny plac, znacznie różni się od bram w innych parafiach.
Chęciny to nie tylko zamek, który góruje nad miastem i z daleka przykuwa wzrok podróżujących trasą krakowską
To osiedle w południowo-zachodniej części Skarżyska-Kamiennej. W lesie, od którego pochodzi jego nazwa, przed 68 laty hitlerowcy rozstrzelali około 360 członków i współpracowników organizacji Orzeł Biały. To była pierwsza taka masowa egzekucja na...
To wieś o długiej i bogatej historii. Należała niegdyś do rodu Gnoińskich, a później do Lanckorońskich, Rupniewskich i Łuniewskich.
Położona między Stopnicą a Szydłowem wieś istniała już w XII wieku. W ?Świętokrzyskim słowniku biograficznym? (Tom 1, Kielce 2002) można wyczytać, że ok. 1150 roku w Kargowie urodził się Wincenty Kadłubek.
"Jeleniów, miejsce mego urodzenia i gniazdo dzieciństwa, leży w samym sercu Gór Świętokrzyskich. Wciśnięty między dwie góry, porośnięte w owe czasy głuchą puszczą jodłową, wyglądał sam z daleka jak strzęp puszczy rzucony na świętokrzyskie pagórki,...
To wychodnie skalne ciągnące się na długości kilkuset metrów na wschodnim zboczu Świętego Krzyża - Łyśca, na skraju Puszczy Jodłowej.
To najstarsza tak kompletnie zachowana zagroda w regionie. Jej budowę przed 200 laty rozpoczął Jan Czernikiewicz, zamożny gospodarz z Bodzentyna, właściciel 34 mórg gruntu. Potem zagrodę rozbudowywali: jego syn Wincenty, wnuk Jan oraz prawnuk...
Ta stara wieś otoczona malowniczymi pagórkami dała początek i nazwę Chęcinom. Gdy na jej gruntach wzniesiony został słynny zamek, a u jego stóp powstało miasto, stała się Starochęcinami. Już pod koniec XIII wieku zbudowany został w tej wsi drewniany...
W tej wsi w powiecie opatowskim 20 września 1902 roku urodził się generał Franciszek Kamiński, współtwórca i dowódca Batalionów Chłopskich, wybitny działacz ruchu ludowego.
To była stara osada nad Kamienną. Jak czytamy w przewodniku ?Powiat skarżyski - miejsca cenne przyrodniczo i historycznie? (Kielce 2007), w XVI wieku działała tam jedna z największych kuźnic w Małopolsce, należąca do cystersów z Wąchocka.
To stara wieś pod Opatowem. Nazywana też była "Niekisiałką", "Niksiałką", a w dawnych dokumentach pisano ją "Nuekyszyałka".
Stary modrzewiowy kościółek i również stara, kształtnie zbudowana dzwonnica - ujęte pierścieniem rozłożystych lip-staruszek - oto obrazek z Gierczyc" - pisał ksiądz Jan Wiśniewski w wydanej przed stu laty monografii "Dekanat opatowski".
Rytwiański karp w galarecie został uznany za najlepszą świętokrzyską potrawę świąteczną. A sekret znakomitego jego smaku tkwi podobno w tym, że pochodzi z Radziwiłłowskich stawów
Do dworu w Promniku przyjeżdżał Henryk Sienkiewicz. Wielki pisarz był ojcem chrzestnym ostatniego dziedzica Promnika - Stanisława Popławskiego.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.