Pierwsza jaskółka wcale wiosny nie czyni. Bo skowronki, czajki i żurawie wcześniej wracają do Polski z zimowisk. A jaskółki przylecą dopiero w kwietniu. Najpóźniej zaś zobaczymy jerzyki.
REKLAMA
1 z 8
Skowronek
O tym ptaku Stanisław Grochowiak pisał, że ''on wiosnę funduje''. Gdy skowronek wzbije się wysoko w niebo i zacznie swoje śpiewy, trele i gwizdy, nie sposób nie poczuć wiosny w sercu. A jeśli jeszcze posłuchać Skaldów śpiewających o skowronku, no i o Niej...
Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Wyborcza.pl
2 z 8
Bocian Biały
Pierwsze bociany w Polsce pojawiły się już na początku marca, jednak zdaniem ornitologów obserwujących bociany przelatujące nad Bosforem, największej grupy tych ptaków możemy spodziewać się w najbliższych dniach. A oto kultowa scena z bocianem:
3 z 8
Szpaki
Jeszcze w dość dużych grupach żerują razem z czajkami na łąkach, potem w parach będą odchowywać pisklęta, by późnym latem znów połączyć się w wielkie nieraz stada i odlecieć do ciepłych krajów. A oto, co potrafią stada szpaków. Gdybyście nie wiedzieli, że to szpaki, to co byście pomyśleli?
Fot. Adam Wajrak / Agencja Wyborcza.pl
4 z 8
Żurawie
Już zaczynają toki. Każdy samiec wykonuje przed wybraną partnerką taniec, czyli szereg skomplikowanych figur. Gdy połączą się w pary, zdobędą terytorium i założą gniazdo, samica złoży jaja - ale to już na początku kwietnia. Zobacz niesamowite toki żurawie:
5 z 8
Kukułka
Przylatują do Polski w drugiej połowie kwietnia i najchętniej osiedlają się na obrzeżach lasów i łąk. Kukułka nie wychowuje swoich piskląt, dlatego już w lipcu, jako jedna z pierwszych rozpoczyna podróż powrotną do Afryki.
A oto, jak kukułkę charakteryzował Zdzisław Maklakiewicz w filmie ''Rewizja osobista'' z 1972 r. :
6 z 8
Gęś Gęgawa
Lecą na wschód: do Rosji i Finlandii, gdzie będą gniazdować. Część gęsi gęgawych zostaje jednak u nas: już zajmują terytoria lęgowe na jeziorach i rozlewiskach, by się tu gnieździć. A jak już zostają to potrafią się u nas nieźle urządzić. Zobacz, jak ustawiła się gęgawa z gęsia garbonosą:
7 z 8
Jaskółki dymówki
Niedługo po bocianach, rozpoczyna się intensywny okres przylotów jaskółek dymówek, które aby dolecieć do kraju pokonują ponad 10 tys. km w ciągu czterech tygodni. Ptaki najchętniej powracają w okolice wiejskie i tam zakładają gniazda. O jaskółce nikt bardziej wzruszająco nie zaśpiewał od Stana Borysa:
8 z 8
Jerzyki
Przybywają do nas z początkiem maja i bardzo chętnie zakładają gniazda w szczelinach wysokich budynków lub w otworach wentylacyjnych. Choć niepozorne, posiadają niezwykłe zdolności: latają z prędkością ponad 100 km/godz. Nie wierzysz? To zobacz:
Wszystkie komentarze