Więcej
  Komentarze
  Jak to szło? "Najliczniejszą grupę eksponatów - ponad 500 sztuk - stanowią wojenne fotografie". Szanowna Gazetko, co szkodziło zrobić z tego 500 slajdów?
  już oceniałe(a)ś
  66
  9
  Jasne. Wermacht tylko wykonywał rozkazy. Wszędzie są porządni ludzie i kanalie. Moja rodzina stała pod murem i została uwolniona przez oficera Wermachtu, którego pobudek nie poznamy już nigdy. Amerykanie też rozstrzeliwali jeńców. Tyle że liczby nie przemawiają na korzyść Niemców. Liczba ofiar cywilnych zabitych przez Wermacht jest większa niż liczba wszystkich Niemców zabitych na froncie zachodnim. Rycerski Wermacht mordował ludność cywilną od pierwszego dnia wojny i na nic nie zda się tutaj tłumaczenie że robił zmuszany przez NSDAP. 9 września 39 pod Warszawą Niemcy zabijali od 20 cywili w górę za każdego zastrzelonego żołnierza Wermachtu. Rycerski Wermacht! Rzygać się chce! Nie opowiadajmy bajek bo już nie jesteśmy dziećmi.
  już oceniałe(a)ś
  11
  1
  Święte słowa !
  już oceniałe(a)ś
  14
  5
  Wszystkim bardzo serdecznie polecam książkę "II Wojna Światowa" Antony'ego Beevora. Genialne studium ostatniego globalnego konfliktu - prowadzi do naprawdę zaskakujących wniosków każdego, komu się wydaje, że Europa była centrum tego starcia. Po lekturze naprawdę weryfikuje się europocentryczna wizja świata, ale to tak na marginesie. Beevor w niezwykły sposób opisuje miesiąc po miesiącu, jak rozwijała się II wojna. Głównymi rozgrywającymi w tej narracji oczywiście są Hitler, Stalin, Roosevelt i Churchill - ale między wierszami pojawiają się również wspomnienia przeciętnych ludzi dotkniętych globalną katastrofą. Ostatecznie książka prowokuje refleksję, iż rezultat II wojny światowej zależał w większej mierze od zbiegu okoliczności, niż świadomych decyzji - a co więcej, pokazuje, że wojna zwyczajnie dehumanizuje. Nie tylko Niemcy, Sowieci i Japończycy popełniali zbrodnie wojenne - również alianci mieli krew na rękach. Koniec końców, niemal każdy ulegał zbiorowemu szaleństwu mordowania. Jeśli ktoś się boi jakichś treści nie daj Boże godzących w godność "narodu polskiego", to uspokajam - Polacy są przedstawieni w nad wyraz pozytywnym świetle.
  @jvm410h "Różnica skali". To pojęcie odróżnia Aliantów od Osi. Co oczywiście nie oznacza pochwały za zbrodnie...
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @jvm410h Lista jest daleko niepełna! A gdzie Musolini, Chamberlaine, Daladier, Beck i im podobni. Wymienienione przez Ciebie osoby kończyły wojnę - zaczynali ci z mojej listy.
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @jvm410h To zbiorowe szaleństwo nie było wynikiem wojny - raczej pewnych ideologii i umiejętności przenoszenia własnych szaleństw na mechanizmy społeczno-gospodarcze. Wystarczy przeczytać jak niemcy zorganizowali fabryki śmierci w Treblince czy Bełżcu, żeby zrozumieć że większość niemców stała się wykonawcami woli przełożonych. Wystarczy poczytać trochę o łagrach żeby zrozumieć jak Stalin (i nie tylko on) doprowadził do mistrzostwa koncepcję rządzenia głodem. Tak, głód to broń jakiej nikt nie może się przeciwstawić, tak jak strachowi przed tajną policją. To że wojna to zbiegi przypadku to żadne odkrycie - właśnie tak niemcy pokonali silniejszą od siebie Francję+Anglię... Tak prawie podbili Rosję... Wystarczy poczytać o najważniejszej bitwie II WS czyli o bitwie pod Prochorovką (vide na łuku kurskim) żeby zrozumieć że na każdej wojnie wszystko może się zdarzyć. Bitwa o Midway - fuksy jakie tam sie zdarzyły przesądziły o losie wojny na Pacyfiku... To ciekawe i przerażające, ale właśnie dlatego wszystko jest lepsze od działań wojennych...
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  To Niemcy też mordowali ? Ciągle słyszę, jak to Rosjanie mordowali w Katyniu i tych innych obozach ...
  już oceniałe(a)ś
  15
  8
  MOJ APEL do polskich rezyserow filmowych! Nie macie takiego Lobby w swiecie, jakie Maja Niemcy. Z roznych przyczyn. I chocby na podstawie slawy tego filmu widac co ten swiat jest wart! Ale to temat B tutaj. Ale to nie znaczy akceptowac Taki stan rzeczy. Temat A: Zbierzcie sie w kilku, a niechby i w kilkunastu i dajcie nalezyta/DOBRZE zorganizowana odpowiedz na ten paszkwil! A potem hahaha! ... podwiescie sie pod niego za pomoca tytulu: Unsere Vätter, umsere Mütter - PART II. The Answer. Ogladalnosc - tez w Niemczech! ale i nie tylko! - gwarantowana. Pozdrawiam - wasza inteligenta Mailka
  już oceniałe(a)ś
  8
  2
  Rozmowa Polaka z Niemcem: - (Niemiec) Czy to prawda że wy Polacy kradniecie samochody w Niemczech? - (Polak) A czy to prawda że wy Niemcy mordujecie Polaków, Żydów i Cyganów?
  @rave8 Rozmowa Polaka z Polakiem: - A czy to prawda że my Polacy mordujemy Polaków, Żydów i Cyganów?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  przepraszam , zle wielokrotnie nagradzany, cieszacy sie niezwykla popularnoscia serial produkcji niemieckiej opowiada zgola odmienna historie. Fakty sa takie, ze to faszysci z AK wymordowali Zydow i spalili wsie. Ament.
  już oceniałe(a)ś
  6
  2