O 275 pamiątek z dziejów miasta wzbogaciło się w 2014 roku Muzeum Historii Kielc. - Co roku nasze zbiory powiększają się o kilkaset obiektów. W ubiegłym roku 130 przedmiotów zakupiliśmy, a 145 otrzymaliśmy w darze. Bardzo dziękujemy kielczanom, że dzielą się z nami rodzinnymi pamiątkami. To cegiełki historii naszego miasta - mówi Marcin Kolasa, kierownik działu gromadzenia i dokumentacji muzeum.
REKLAMA
1 z 8
Pamiątka po cerkwi
Rarytasem jest dla historyków fotografia nauczycieli przed cerkwią. Dzięki zdjęciu można zobaczyć detale architektoniczne zburzonej w okresie międzywojennym rosyjskiej świątyni.
2 z 8
Właściciel Bristolu
Fotografie stanowią co roku znaczną część nabytków. Marcin Kolasa zwraca uwagę m.in. na portret Rafała Piwowarskiego, ówczesnego właściciela hotelu Bristol w Kielcach.
3 z 8
Kancelaria rejenta
W modzie były zbiorowe fotografie. Zdjęcie pracowników kancelarii rejenta Halika.
4 z 8
Meble
Muzeum wzbogaciło się także o stolik i krzesło z Fabryki Mebli Henryków, brytfannę z Huty Ludwików, tablice rejestracyjną roweru z 1926 roku czy.
5 z 8
Dobra marka
Stempel Fabryki Mebli Henryków. Już przed wojną chroniono markę.
6 z 8
Medale
Jeden z licznych pamiątkowych medali autorstwa Zygmunta Kaczora, które trafiły do Muzeum Historii Kielc. Kaczor (1924-1999) jest uznawany za jednego z czołowych kieleckich artystów rzeźbiarzy.
7 z 8
Klamra do paska
Jedna z pamiątek wojskowych. Ręcznie wykonana klamra do pasa żołnierz IV Pułku Piechoty Legionów z okresu I wojny światowej.
8 z 8
Autoportret
Do placówki trafił także autoportret Stanisława Pałysiewicza ?Zniewolenie?, który jest wyrazem przeżyć autora z czasów stalinizmu.
A gdzie ta maska ?
Chciałbym zobaczyć z ciekawości - bo kiedyś było wiadomo o trzech takich maskach zrobionych bezpośrednio z twarzy Marszałka po Jego śmierci. Jakieś 22-24 lata temu jedna była licytowana na aukcji w Warszawie i za jakieś astronomiczne pieniądze kupił ją ... Program 2 TVP !!! Dlatego ta bardzo by mnie interesowała.
Dodam, że to jest jedna z najrzadszych pamiątek po Józefie Piłsudskim, rzadsza od teki z fotografiami Jego mózgu, której było wydanych 50 egzemplarzy.
Zdjęcie nr 7. Niech nikogo nie dziwi swastyka na klamrze. Zanim przywłaszczyli ją sobie naziści używały jej jako znaku przynoszącego szczęście m.in. niektóre jednostki Wojska Polskiego.
Wszystkie komentarze