Paweł Pierściński, ze zbiorów Muzeum Historii Kielc
1 z 10
Długo obiecywany
Klub Międzynarodowej Prasy i Książki przy ul. Rewolucji Październikowej w Kielcach otwarto w 1965 roku. Jak pisało wówczas 'Słowo Ludu', zanim otwarto placówkę Kielce były jedynym miastem wojewódzkim pozbawionym tego 'długo obiecywanego i oczekiwanego' klubu.
Ze zbiorów Muzeum Historii Kielc
2 z 10
Inauguracja
Działalność KMPiK zainaugurowało spotkanie pisarza Waldemara Babinicza (na zdjęciu) z czytelnikami. Wcześniej przemawiali - jak donosiło Słowo Ludu - partyjni oficjele.
Ze zbiorów Muzeum Historii Kielc
3 z 10
Kiermasz
Kiermasz reprodukcji malarstwa zorganizowany przez KMPiK w Kielcach na osiedlu KSM, 1965 r.
Jerzy Kamoda, ze zbiorów Muzeum Historii Kielc
4 z 10
Kawa i papierosy
Pomieszczenia klubu składały się z czytelni-kawiarni, sali wystawowej, sali nauki języków obcych, księgarni i drugiej czytelni. Bywalcy wspominają, że tylko tam mogli przeczytać zagraniczne czasopisma.
Jerzy Burczyn, ze zbiorów Muzeum Historii Kielc
5 z 10
Witryna
Witryna przyciągała uwagę przechodniów, co widać na wielu zdjęciach. Klub wychodził też z wystawami poza swoją siedzibę.
Jerzy Kamoda, ze zbiorów Muzeum Historii Kielc
6 z 10
Artyści
Henryk Papierniak podczas otwarcia autorskiej wystawy linorytów zorganizowanej w KMPiK z okazji Świętokrzyskich Dni Kultury 67. Pierwsza wystawa w klubie na ul. Rewolucji Październikowej - według 'Słowa Ludu' - nosiła tytuł '20-lecie PRL w twórczości okręgu ZPAP Kielce'.
Jerzy Burczyn, ze zbiorów Muzeum Historii Kielc
7 z 10
Wystawy
Wystawa reprodukcji obrazów malarzy XIX i XX w. w Klubie MPiK. Grupa zwiedzających słucha wypowiedzi regionalisty Bogusława Paprockiego.
Jerzy Kamoda, ze zbiorów Muzeum Historii Kielc
8 z 10
Kiermasze
Kiermasz książek zorganizowany w ramach Świętokrzyskich Dni Kultury w Kielcach, 1966 r. Takie kiermasze organizowano też m.in. w parku miejskim.
Ze zbiorów Muzeum Historii Kielc
9 z 10
Santorka
,W klubie MPiK rozwiązał się ostatnio worek z imprezami. Po spotkaniu z Grodzieńską i Santor, w środę (31.III) odbyło się tu spotkanie z dwoma kieleckimi plastykami - Bolesławem Cetnerem i Henrykiem Papierniakiem. Frekwencja dopisała? - pisało 'Słowo Ludu'.
Jerzy Burczyn, ze zbiorów Muzeum Historii Kielc
10 z 10
Nie tylko książki
Empik - następca klubu MPiK - zniknie z tego miejsca w połowie sierpnia. Kielczanie podpisują w salonie petycję przeciwko tej decyzji Empik sp. z o.o. Jedna z sygnatariuszek wspominała w rozmowie z 'Wyborczą', że w latach sześćdziesiątych czy siedemdziesiątych stała tam w kolejce po longplaye. - Myśmy się wychowały na tym empiku - mówiła. Jej koleżanka dodała, że tutaj kupowała najlepszej jakości reprodukcje. - W dzieciństwie przychodziłem tutaj po komiksy, to najlepszy kielecki empik. Jeśli go zamkną, to przerzucam się na Merlina - groził młody mężczyzna, który też podpisał petycję. W piątek przed południem było ponad 200 podpisów.
Wszystkie komentarze