Więcej
    Komentarze
    interesujące bo ze wspomnień mojej rodziny - i wielu innych w Kielcach przed woja kontakty polsko - żydowskie - prywatne były bardzo dobre konkurowali na rynku ale to nie przeszkadzało w utrzymywaniu dobrych kontaktów i przyjaźni jedynymi którzy stale podżegali wojenki był kościół katolicki - bezustannie , systematycznie podżegał, prowokował ale po wkroczeniu ideologio sowieckiej sprawy bardzo się zaostrzyły i ta reszta Żydów - już nie kieleckich ale napływowych miała już bardzo ciężko drugim elementem byl napływ do Kielc wsi podkieleckiej - powiatu - chłopów którym ich proboszcze nienawiść do Żydów zaszczepili wręcz od urodzenia - jako przyczynę wszelkiego zła i ich niedoli oczywiscie to się w Kielcach zle skończyło
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Kto mieszka w domach pożydowskich? Jak przejęli te domy, młyny, tartaki i inne zakłady? Czy prawdą jest, że gdy ocaleni właściciele wracali do swoich domów, byli mordowani przez tych co się do nich wprowadzili? Kogo Polacy zabili więcej w czasie wojny; Niemców czy Żydów?
    @och...ek Nie powtarzaj łgarstw żydowskiej gazety dla Polaków i antypolskich propagandzistów.
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    @och...ek Problem w tym, że tej nienawiści do Polaków uczą w Izraelu, zakrywając tym prawdę o masowej współpracy Żydów z Niemcami w zagładzie własnego narodu. A co do majątków to przejęło to państwo polskie i zabrało nie tylko Żydom, a również żyjącym Polakom. Nastąpiła nacjonalizacja, powstał ustrój narzucony przez ZSRR.
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    @tom-pek Boga do tego bym nie mieszał, ale zgadzam się z tym, co napisałeś: świetną rzecz zrobili razem Archiwum Państwowe i Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku. Oby więcej takich przedsięwzięć, a może kretyńskich komentarzy w Internecie zacznie ubywać...
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    No cóż tak się potoczyła historia,że pewna część przedwojennej Polski zniknęła. Była na swój sposób urokliwa. Obawiam się ,że wkrótce, w miejsce żydowski dzielnic i miasteczek pojawia się muzułmańskie getta.A one już tego uroku z pewnością mieć nie będą.
    już oceniałe(a)ś
    6
    6
    Żyli swoim życiem, nie asymilowali się, większość nie znała nawet dobrze polskiego, żyli obok, więc dziś nikt za nimi nie płacze.
    @zuuuraw kłamiesz po prostu
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    dzięki bogu
    już oceniałe(a)ś
    10
    12