Więcej
  Komentarze
  Zamiast "dupowatych" lekcji historii dzieci i młodzież powinno się zabierać w TAKIE!!! miejsca. Nas psor od "historii" MORDOWAŁ! na lekcjach każąc czytać z książki "lekcję" a potem referować co się przeczytało!!! Jak by reszta klasy była ANALFABETAMI! lub DEBILAMI! To ŻYWE!!! lekcje uczą nie tylko historii ale i patriotyzmu do Polski i do MAŁEJ OJCZYZNY!!!
  już oceniałe(a)ś
  100
  14
  Piękne miejsce, dwór. Gratuluję! Posiadanie podobnego miejsca to moje marzenie :)
  już oceniałe(a)ś
  64
  2
  Historię w atmosferze serwować a dziatki raczą ową pielęgnować. W poszanowaniu tradycji, rodzicieli i Państwa polskiego. W umiłowaniu Boga i z dala os opasłych kościelnych kocurów.
  już oceniałe(a)ś
  55
  11
  Dobrze że chociaż tutaj się udało. Szkoda że wciąż wiele świętokrzyskich dworków przekazanych przez gminy w ręce prywatne niszczeje, a właściciele tylko czekają aż zabytek się zawali by wybudować na tym miejscu coś niezabytkowego.
  już oceniałe(a)ś
  42
  1
  Właściciele "stracili" czy im komunistyczne władze bezprawnie zabrały , jak i innym ziemianom w całej Polsce w 1945 roku?
  @Wiktor Korab a jesli zabrali, to wlasciciele nie stracili?
  już oceniałe(a)ś
  6
  2
  @j1200 stracić można też w karty lub za długi, stracić można zgodnie z prawem, to co robili komuniści nawet z komunistycznym prawem nie miało wiele wspólnego
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Miłe zdziwienie. 1 Pod tematami o zwracaniu gruntów warszawskich, odebranych bez odszkodowania prawowitym właścicielom, zawsze zdecydowanie dominują wpisy w stylu "Nie zwracać!" albo "Obciążyć za 70 lat niepłacenia podatku!" albo jeszcze coś bardziej demagogicznego. 2 Pod artykułami o mieniu pożydowskim - aż szkoda mówić. 3 A tu: dworek trafił w ręce prywatnego właściciela. I, o dziwo, prawie wszystkim dyskutantom to się podoba. Czyżby jednak nie wszędzie u nas dominowali miłośnicy tzw. "sprawiedliwości społecznej" wprowadzanej na siłę???
  @komercyjny02 Przed wojna wiekszosc takich wlasnosci byla obciazona na hipotece czesto powyzej swojej wartosci. Jakos ci "sprawiedliwi" wlasciciele nigdy o tym pamietac nie chca. Chca cala wlasnosc, bez obciazen, najlepiej odbudowana. Mogliby wtedy wiesc jak dawniej zycie utracjuszy na nowe konto. Moze dlatego nie jestesmy entuzjastami "zwracania" juz na pwno nie nalezy robic prezentow organizacjom zydowskim z New Yorku, ktore nie maja i nie mialy nic wspolnego z wlasnoscia w Polsce. Jakakolwiek i czyjakolwiek. Kazdy zyd, ktory udowodnil, ze jest spadkobierca dostal juz swoje ( niestety czasem byly to sfalszowane dowody )
  już oceniałe(a)ś
  17
  10
  @onduma po pierwsze primo: skarb państwa (czy w wypadku dekretu bieruta) przejęły nieruchomości, ale nie spłaciły hipotek, obciążenia po prostu anulowano, wierzyciele też zostali ograbieni tak samo, jak właściciele nieruchomości. po drugie: ze świeczką szukać utracjusza, który dorobiłby się kamienic, dzisiaj lub przed wojną. Ci ludzie kupili ziemię i wybudowali te kamienice, zakłady, elektrownie itd. często na ten majątek składała się praca kilku pokoleń, tak jak dzisiaj. po trzecie organizacje żydowskie w Polsce mogą odzyskać mienie gminne a nie prywatne, chyba, że to prywatne otrzyma w spadku. podobnie jak KK. O mienie prywatne mogą wystąpić tylko spadkobiercy lub osoby, które nabyły prawa do spadku. Zapewniam Cię, że częściej takie prezenty otrzymują "osoby pochodzenia aryjskiego, obywatelstwa polskiego wyznania chrześcijańskiego" niż organizacje żydowskie zwłaszcza w Nowym Jorku. po czwarte: nie masz orientacji w temacie, więc nie siej propagandy, że każdy żyd dostał już swoje, a co do fałszerstw patrz pkt.3 część o tych "osobach pochodzenia..." po piąte: może Cię zdziwi, ale w wielu wypadkach tych ludzi motywuje kwestia sprawiedliwości a nie wartości. Przeczytaj choćby informacje o baronowej Deech. Nie wiem jak inni obrabowani (polacy, niemcy, czesi, francuzi czy rosjanie) ale żydzi których znam, którzy zostali najpierw przez nazistów więziei i mordowani, później obrabowani przez polski komunistyczny rząd i wypędzeni ze swojego kraju urodzenia - dają sobie radę i nie klepią biedy tak jak "prawdziwi polacy". nie chcą, jak piszesz: całej własności, bez obciążeń, najlepiej odbudowanej. Chcą sprawiedliwości, stwierdzenia, że totalitarne władze komunistyczne pozbawiły ich prawa własności w imię chorej ideologii, i kwiatek na drogę tym wszystkim, którzy chcą dzisiaj udowadniać, że komuniści i naziści byli porządnymi ludźmi, uczciwymi, praworządnymi i bogobojnymi. Bodajże czesi w swojej ustawie reprywatyzacyjnej przyznali odszkodowania w wysokości 10 czy 15% wartości utraconego majątku, symboliczne i przyznawane oczywiście PO udowodnieniu praw do spadku. nawet nie chce mi się pisać jak skomplikowane i kosztowne może być to przedsięwzięcie. po odliczeniu tych kosztów te 15% odszkodowania to były naprawdę symboliczne kwoty, ale czy słyszałaś o protestach z tego powodu? nie? to dlatego, że czesi, węgrzy, niemcy a nawet rumuni odcięli się od złodziejskich praktyk swoich komunistycznych rządów i tylko Polska nadal nie rozliczyła się ze złodziejską przeszłością PRL, nie tylko w odniesieniu do żydów czy innych narodowości ale nawet w stosunku do własnych obywateli.
  już oceniałe(a)ś
  0
  2
  @jochweta Jak widze bardzo lezy ci na sercu los zydow. Moze cytacik z dzisiejszego forum w Jeruzalem Post dotyczacy Hezbollahu jakze typowy. Zyd pisze:"Musimy uderzyc Hezbollah tam gdzie najbardziej ich boli w rodziny , dzieci". czy zydzi wc ogole cos kiedys komus oddali, poczuwaja sie do jakiejkolwiek, kiedykolwiek winy wobe goi, zaplacili kiedys jakiemus gojowi odszkodowania, martwia sie o majatek goi i szukaja spadkobiercow ?. Co do falszerstw byly nawet programy w TV. Urzednicy boja sie bo "antysemityzm" grozna bronia jest. a ja mam ich gdzies i jak chce cos o nich dobrego pomyslec wchodze na forum w JPost i zaraz mi przechodzi, szczegolnie jak pisza takie madrosci jak , ze Polacy byli straznikami obozow albo stanowili wiekszosc kapo.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Bardzo ładnie.Gratulacje , brawo!
  już oceniałe(a)ś
  16
  1
  Podobny dworek jest w Witosławiu koło Leszna. Jezdziłam tam na kolonie w drugiej połowie lat pięćdziesiątych. Też mieściła się w nim szkoła i PGR. Dzisiaj jest wyremontowany i pięknie się prezentuje.
  już oceniałe(a)ś
  16
  1