Portret ostrowczan
Ze zdjęć rodziny Szmula ocalały tylko te, które zdążyli wysłać do krewnych za granicę. Wojtkowi Mazanowi udało się natomiast znaleźć ponad 150 fotografii, jakie wykonał mieszkańcom Ostrowca, w tym blisko 20 szklanych negatywów z archiwum huty.
- To prawdziwy portret ostrowczan z lat 30. XX wieku. Są na tych zdjęciach robotnicy, policjanci, strażacy, wojskowi, rzemieślnicy, przemysłowcy, urzędnicy, uczniowie szkół i członkowie stowarzyszeń działających w mieście - wylicza Mazan.
Jedno z tych zdjęć, przedstawiające maturzystów i nauczycieli Gimnazjum im. Joachima Chreptowicza z 1932 roku, może stanowić ilustrację nie tylko dziejów Ostrowca. Uwiecznieni zostali na nim m.in. ksiądz Eugeniusz Kapusta, odznaczony Krzyżem Walecznych kapelan Wojska Polskiego w wojnie z Rosją bolszewicką (na górnym zdjęciu siedzi trzeci od lewej, a także dr Jakub Holler, nauczyciel łaciny i języka niemieckiego, który zginął prawdopodobnie w getcie warszawskim (siedzi pierwszy od lewej). Wśród uczniów są m.in. Jan Piwnik, legendarny "Ponury", dowódca oddziałów partyzanckich AK w Górach Świętokrzyskich (drugi od lewej w środkowym rzędzie), Tadeusz Kozłowski (pierwszy z prawej w środkowym rzędzie), który jako porucznik poległ we wrześniu 1939 roku, zamordowani w Katyniu porucznik Bogusław Dybiec (drugi od prawej w środkowym rzędzie) i podporucznik Marian Bolesław Otko (drugi od prawej w górnym rzędzie). Z tych, którzy wojnę przeżyli, Lucjan Seweryn Stępień (na zdjęciu siedzi na dole po lewej) został jednym z pionierów neurochirurgii w Polsce, a Jerzy Ignatowicz (pierwszy z lewej w górnym rzędzie) profesorem prawa i sędzią Sądu Najwyższego.
Na zdjęciu poniżej klasa Szkoły Powszechnej nr 2 w Ostrowcu w latach 30.
Z albumu 'Szmul Muszkies - fotograf profesjonalny'
Wszystkie komentarze