Pełne nenufarów
Pełne uroku jest również jezioro Żabiniec, także blisko Łopuszna. Z lotu ptaka wygląda, jak szereg oczek wodnych wśród bujnej roślinności. Pływają grzybienie białe, inaczej lilie wodne lub nenufary, jakie pamiętamy z 'Nocy i dni'. Na Żabińcu jest ich mnóstwo, rosną w każdym miejscu, którego jeszcze nie zajęło pło, czyli zarastające jezioro mszaki torfowce.
PAWEŁ MAŁECKI
Rosną tam też różne inne ciekawe rośliny. Jedna z nich to owadożerna rosiczka okragłolistna. Wabi swoje ofiary błyszczącymi kroplami słodkiej cieczy na włoskach wyrastających z liści. Owad siada, przykleja się, a liść zamyka.
PAWEŁ MAŁECKI
Uwagę zwraca również wełnianka pochwowata z białymi, przypominającymi puch włoskami. Służą do przenoszenia nasion przez wiatr. Dawniej były zbierane do poduszek, a także jako materiał opatrunkowy. Dalej rośnie m.in. mrozoodporna i używana czasem jako roślina ozdobna modrzewnica północną oraz przygiełka biała, której niewielkie kwiaty i łodygi tworzą na powierzchni pła biało-zielony kobierzec.
PAWEŁ MAŁECKI
Spacerując nad jeziorem, poczujemy bagno zwyczajne. To wydzielająca silny zapach roślina używana m.in. do odstraszania moli. Ma również inne właściwości. Jej liście, a zwłaszcza pyłek, zawierają ledol - olejek eteryczny o silnym zapachu i właściwościach odurzających. Wiatr przenosi pyłek na owoce borówkę bagienną, która jest przez to nazywana pijanicą, choć nie jest temu winna.
PAWEŁ MAŁECKI
Do Żabińca zaprowadzi leśna dróżka, w którą należy skręcić z drogi Kielce - Włoszczowa (tuż przed granicą gmin Łupuszno i Krasocin. Najłatwiej jednak dotrzeć ścieżką od wsi Jedle.
PAWEŁ MAŁECKI
Wszystkie komentarze
Ale panowie "rządzący" miastem wiedzą dlaczego, bo jak zwykle chodzi o pieniądze a nie o mieszkańców.
Władze uważają że jeziorko w Parku spełnia ich oczekiwania...a ci co nie mają autek to mogą sobie popatrzeć na góry.