Jeszcze rok temu byli wśród nas. Przypominamy tych, którzy odeszli w ciągu ostatnich 12 miesięcy w Kielcach i regionie. Ludzi, o których wielokrotnie pisaliśmy i których znaliśmy z działalności publicznej.
REKLAMA
UM Skarżysko-Kamienna
1 z 12
listopad 2019
Henryk Czech Harcerz Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej. Brał udział w rozbiciu kieleckiego więzienia w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 r. Wiele lat pracował w skarżyskich Zakładach Metalowych "Mesko", gdzie działał także w "Solidarności". Był aktywnym działaczem Światowego Związku Żołnierzy AK, opiekował się miejscami pamięci narodowej, organizował uroczystości patriotyczne.W kadencji 1990-94 był radnym miejskim, a w 2016 r. został honorowym obywatelem Skarżyska-Kamiennej. Żył prawie 95 lat.
Krystyna Snop-Nowakowska-Zawitkowska
z kroniki KSZO
Jedna z najwybitniejszych lekkoatletek Kielecczyzny. Jako zawodniczką KSZO Ostrowiec Świętokrzyski w 1958 r. zdobyła mistrzostwo Polski w biegu przełajowym na 1,2 km i na stadionie na 800 m. Jako pierwsza z naszego regionu wystąpiła w reprezentacji Polski w meczach międzypaństwowych i w mistrzostwach Europy w 1958 r. Po przejściu do Legii Warszawa startowała w Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie, na mistrzostwach Europy w Belgradzie w 1962 r. zajęła piątą lokatę na 800 m. Trzykrotnie biła rekord Polski na tym dystansie, a także na 1000 m. Wywalczyła w sumie dziewięć tytułów mistrzyni naszego kraju. Po zakończeniu kariery sportowej pracowała jako nauczycielka WF i trenerka. W latach 1966-67 była trenerką kadry narodowej biegaczek, później redaktorką miesięcznika "Lekka Atletyka". Żyła 84 lata.
Mirosław Seta
wachock.pl
W kadencji 1990-94 najpierw wójt, a po odzyskaniu praw miejskich, w czym miał duży udział, burmistrz Wąchocka. Przyczynił się też do powstania Unii Miasteczek Polskich. Po odejściu z stanowiska burmistrza pracował w administracji skarbowej. Był wybierany na radnego, pełnił też funkcję przewodniczącego rady miejskiej. Przez wiele lat prezesował Ochotniczej Straży Pożarnej w Wąchocku. Zmarł w wieku 61 lat.
Zygmunt Waszka
Wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego w latach 1990-94 i 1998-2002. Z wykształcenia nauczyciel, pracował jako inspektor oświaty. Był działaczem oświatowej "Solidarności", delegatem na pierwszy krajowy zjazd związku, szefem jego delegatury w Ostrowcu, przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego w tym mieście. Miał 73 lata.
Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl
2 z 12
grudzień 2019
Bogumił Bujak
Był wiceprezesem Polskiego Związku Sportów Niepełnosprawnych, przez wiele lat prezesem Zrzeszenia Sportu i Rehabilitacji Start w Kielcach. Organizował zawody, szkolił niepełnosprawnych sportowców. Był również pasjonatem i instruktorem narciarstwa, m.in. przewodniczącym Świętokrzyskiego Klubu Narciarskiego PTTK, działaczem Polskiego Związku Narciarskiego. Z jego inicjatywy w siedzibie Startu powstała działająca do dziś giełda sprzętu zimowego. W 2014 r. otrzymał Nagrodę Miasta Kielce. Był też odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Żył 79 lat.
Stanisław Śliwa
fot. Paweł Małecki
Lekarz stomatolog, a także regionalista i kolekcjoner z Wodzisławia. Aktywnie działał w Towarzystwie Przyjaciół Wodzisławia i zespole historyczno-literackim Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej. Jego zbiory wielokrotnie prezentowane były na wystawach w Kielcach i innych miastach regionu, udostępniał je także w prowadzonej przy swoim domu "Galerii pod Brzozą". Korzystaliśmy z nich również w publikacjach na łamach "Wyborczej". Zmarł w wieku 85 lat.
Adam Kluźniak
Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Gazeta
Prowadził firmę Poldaun w Bilczy, był wiceprezesem Stowarzyszenia Przedsiębiorców Gminy Morawica. Przez wiele lat związany z Aeroklubem Kieleckim, był jego prezesem. Posiadał samolot i helikopter, był licencjonowanym pilotem. Zmarł w wieku 75 lat.
Wojciech Płaza
Absolwent Technikum Drogowego w Kielcach i Politechniki Świętokrzyskiej. Od 2014 r. był prezesem Świętokrzyskiej Izby Inżynierów Budownictwa, a wcześniej m.in, dyrektorem Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, kierownikiem referatu inwestycji w gminie Miedziana Góra i wykładowcą PŚk. Żył 67 lat.
Marek Darmas Kielecki dziennikarz, w latach 1972-76 pracował w "Echu Dnia", a później w "Słowie Ludu". W 1980 r. zaangażował się w działalność w "Solidarności". Był dwukrotnie internowany w stanie wojennym. Zwolniony ze "SL" nie mógł nigdzie znaleźć pracy i wyemigrował do Francji. Po przemianach w 1989 r. pracował w polskich konsulatach we Francji i Belgii, był konsulem w Lille i w Brukseli. W połowie lat 90. wrócił do Polski, był m.in. dyrektorem w koncernie Auchan. Żył 72 lata.
(Politechnika Świętokrzyska)
3 z 12
styczeń 2020
Zdzisław Piasta Doktor nauk matematycznych, nauczyciel akademicki Politechniki Świętokrzyskiej, wykładał też w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie i w Wyższej Szkole Handlowej w Kielcach. Był wybitnym znawcą teorii klasyfikacji, kierował wieloma projektami badawczymi i zajmował się promowaniem metod statystycznych. Działał w "Solidarności" od początku istnienia związku. Jego pasją były podróże, brał m.in. udział w wyprawie do Indii w latach 70., a kilka lat temu dzielił się z wrażeniami w Pałacyku Zielińskiego z wyprawy do Indonezji. Zmarł w wieku 68 lat.
ksiądz Witold Stolarczyk
Fot. Jarosław Kubalski / AG
Honorowy obywatel Izraela, odznaczony wraz z rodzicami medalem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata" za to, że w czasie niemieckiej okupacji w Dąbrowicy (gm. Słupia Jędrzejowska) ukrywali Żydów. Odznaczony został również Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Żył 99 lat.
Marek Nowak
Fot. Paweł Małecki / AG
Pierwszy świętokrzyski inspektor transportu drogowego, a wcześniej policjant wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Zajmował się m.in. popularyzowaniem przepisów ruchu drogowego oraz zasad bezpiecznej jazdy. W 2002 r. został szefem utworzonego wtedy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego, kierował nim dwa i pół roku. Później pracował w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, był wykładowcą Politechniki Świętokrzyskiej i Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach. Zmarł w wieku 58 lat.
z archiwum KSZO
4 z 12
luty 2020
Zbigniew Domagała Pływak i waterpolista KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Wielokrotnie występował też w reprezentacji Polski w piłce wodnej, m.in. na mistrzostwach Europy. Był kapitanem drużyny KSZO, która w latach 1972-73 zdobywała mistrzostwo i Puchar Polski. Po zakończeniu kariery jako instruktor szkolił młodych waterpolistów, a także ratowników WOPR. Żył 80 lat.
Józef Sobura
pzkol.pl
Popularny "Ziutek", działacz, zawodnik, sędzia i organizator wielu ogólnopolskich imprez kolarskich. Był wiceprezesem Kieleckiego Towarzystwa Cyklistów, komisarzem i sędzią honorowym Polskiego Związku Kolarskiego, a także przewodniczącym kolegium sedziów Świętkorzyskiego Związku Kolarskiego. Miał 78 lat.
Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl
5 z 12
marzec 2020
Wojciech Rokita Doktor habilitowany nauk medycznych, profesor Collegium Medicum UJK, wojewódzki konsultant ds. ginekologii i położnictwa. Zanim w 2012 r, objął tę funkcję, Świętokrzyskie było województwem o najwyższej śmiertelności okołoporodowej noworodków. Doprowadził do tego, że umierało najmniej. Od 2012 r. kierował Kliniką Ginekologii i Położnictwa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na Czarnowie, wcześniej pracował w Szpitalu Kieleckim przy ul. Kościuszki. Miał 54 lata.
Krzysztof Marszalik
Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta
Twórca turnieju siatkarskiego im. Złotej Drużyny Huberta Wagnera, działacz ruchu olimpijskiego. Był nauczycielem WF, od 1993 r. pracował w LO w Pińczowie. Założył tam Klub Olimpijczyka Olimpionik, trenował zespoły siatkarek i siatkarzy. Na organizowane przez niego turniej przyjeżdżały do Pińczowa drużyny z całej Polski, a także z Włoch. Pińczowscy licealiści dzięki niemu zostali zaproszeni na otwarcie siatkarskich mistrzostw świata w 2010 r. w Mediolanie. Był także zaangażowany w akcję profilaktyczną związaną z leczeniem arytmii serca. Zmarł w wieku 63 lat.
Bohdan Gumowski Popularny dziennikarz radiowy, od 1971 r. związany Radiem Kielce. Zajmował się głównie kulturą i historią. Był autorem nagradzanych reportaży i słuchowisk, prowadził przez 10 lat cykl audycji "Moc historii". Opublikował zbiór opowiadań i słuchowisk "Gniazdo" oraz książkę "Camini znaczy droga", o swoim pielgrzymowaniu do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela. Należał do Związku Literatów Polskich, działał w Stowarzyszeniu im. Jana Karskiego. Jego głosu można było posłuchać nie tylko w radiu, ale i na licznych spotkaniach, na których czytał utwory literackie. Biegał maratony, żeglował, był szybownikiem i kierowcą rajdowym i honorowym przewodnikiem świętokrzyskim. Żył 76 lat.
Joanna Chałońska
II LO im. J. Śniadeckiego w Kielcach.
Znana kielecka polonistka, od 1965 r. do końca lat 90. pracowała w II LO im. Jana Śniadeckiego. Zaczynałą w bibliotece, była też wicedyrektorką szkoły. Od 1980 r. działała w "Solidarności". Wychowała wielu laureatów konkursów i olimpiad polonistycznych, była nauczycielką lubianą przez uczniów. Miała 78 lat.
Waldemar Marek Paluch
Fot. Paweł Małecki / AG
Samorządowiec i działacz sportowy w Ostrowcu Świętokrzyskim. W latach 80. był dyrektorem ekonomicznym huty, a w kadencji 1994-98 wiceprezydentem miasta. W 2001 r. został wybrany na starostę ostrowieckiego i piastował to stanowisko przez dziewięć lat. Kolejne cztery zasiadał w zarządzie powiatu. Był założycielem i liderem Stowarzyszenia "Twój Ostrowiecki Samorząd", a także działaczem KSZO, m.in. wiceprezesem tego klubu. Zmarł w wieku 77 lat.
Fot. Michał Mutor/ Agencja Wyborcza.pl
7 z 12
maj 2020
Jerzy Pilch Jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy i felietonistów. Napisał m.in."Spis cudzołożnic", "Rozpacz z powodu utraty furmanki" i "Tezy o głupocie, piciu i umieraniu". Był siedmiokrotnie nominowany do nagrody Nike. Otrzymał ją w 2001 r. za powieść "Pod mocnym Aniołem". W grudniu 2019 r. przeprowadził się do Kielc, zamieszkał w centrum miasta. Pracował nad nową książką i chciał z żoną otworzyć wydawnictwo. W jednym z ostatnich wywiadów tak mówił "Wyborczej" o Kielcach: "To fantastyczne, depresyjne miasto. W moim przekonaniu to komplement, chociaż jakoś bardzo niechętnie przyjęty. Od razu jest czujne spojrzenie, czy ja nie żartuję". Miał 68 lat.
Stefan Wyczyński
Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta
Wspaniały artysta ludowy z Lubczy (gm. Wodzisław). Od 1950 r. śpiewał w kapeli założonej przez starszych braci, której później przez 40 lat szefował. Był muzycznym samoukiem, pisał teksty swoich przyśpiewek. Dwa razy został laureatem Festiwalu Śpiewaków i Kapel Ludowych w Kazimierzu Dolnym, zdobywał też nagrody na innych festiwalach i konkursach. Przez kilkanaście lat współpracował z Estradą Łódzką, występował na scenie m.in. z Violettą Villas, Zdzisławą Sośnicką, Wojciechem Siemionem i Tadeuszem Drozdą. - Kocham śpiew, kocham ludzi. Dopóki będę mógł, "będę śpiwoł, będę tońcył, złość rozbijoł, radość łącył" - mówił. Zmarł w wieku 87 lat.
ksiądz Czesław Wala
Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Gazeta
Twórca sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie-Godowie, gdzie pracował od 1967 do 2012 r. Wybudował kościół, a także Golgotę Narodu Polskiego, poświęconą najnowszej Polski i jej bohaterom. Dzięki niemu przy sanktuarium powstały także Wioska Dzieci Niepełnosprawnych i Dom Pomocy Społecznej im. Sue Ryder. W 2018 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Żył 84 lata.
Fot. Galeria Sportu Bydgoskiego
8 z 12
czerwiec 2020
Witold Baran
Jeden z najlepszych polskich biegaczy. Urodził się w Chmielowie (gm. Bodzechów), karierę rozpoczynał w Zrywie i KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, zdobywając w barwach tych klubów mistrzostwo Polski juniorów w latach 1957-58. Już jako zawodnik Legii Warszawa w 1962 r. został wicemistrzem Europy w biegu na 1500 m. Potem startował w barwach Zawiszy Bydgoszcz. W 1964 r. jako pierwszy Polak przebiegł ten dystans poniżej 3 min 40 s i zajął szóste miejsce na XVIII Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Zdobył w sumie siedem tytułów mistrza naszego kraju - pięć na 1500 m, a ponadto na 800 i 5000 m. Był rekordzistą Europy na 1 milę (3.56,0 w 1964 r.), sześć razy poprawiał rekordy Polski - trzy na 1500 m (od 3.40,0 do 3.38,9), a także na 2000 m (5.03,6), 5000 m (13.41,6) oraz w klubowej sztafecie olimpijskiej (3.15,0). Ukończył poznańską AWF, pracował jako nauczyciel WF i trener w bydgoskim Zawiszy, w latach 90. był członkiem zarządu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Zmarł w wieku 81 lat.
Robert Minkina
(ostrowiecki.eu)
Działacz "Solidarności" w hucie w Ostrowcu Świętokrzyskim i Konfederacji Polski Niepodległej. W stanie wojennym został na ponad cztery miesiące internowany, później powołany na szkolenie rezerwy w jednostce w Czerwonym Borze, mimo niezdolności do służby wojskowej. Był przedsiębiorcą, honorowym członkiem Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców, w latach 90. prezesem KSZO Ostrowiec, a także założycielem Stowarzyszenia "Samorządność i Przedsiębiorczość". Z jego listy w 2018 r. wybrany został do rady powiatu ostrowieckiego. Zasiadał też w tej radzie w kadencjach 2006-10 i 2010-14. Żył 64 lata.
Andrzej Bors
radio.kielce.pl
Wieloletni dziennikarz Radia Kielce, gdzie zajmował się m.in. problemami rolnictwa. Był również pierwszym redaktorem naczelnym Agencji Radiowo-Telewizyjnej "Fama". W 1991 roku pracował w Telewizji Kablowej Kielce, a w latach 1993-94 w Agencji Produkcyjno-Handlowej "DO-Centa". W młodości grał w koszykówkę, m.in. w II-ligowej Tęczy Kielce. Żył 82 lata.
Jacenty Czajka
tyna.info.pl
Był radnym powiatu sandomierskiego czterech kadencji, przewodniczącym rady powiatu, członkiem jego zarządu. Przez wiele lat kierował sandomierskim oddziałem Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, pełnił kierownicze funkcje w sztabach przeciwpowodziowych. Był też szefem PSL w Sandomierzu. Zmarł w wieku 71 lat.
(UM Ostrowiec Świętokrzyski)
9 z 12
lipiec 2020
Janusz Wojciech Kotasiak
Jeden z twórców i wieloletni dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, Doprowadził do przejęcia przez nie rezerwatu w Krzemionkach i powstania podziemnej trasy turystycznej. Autor wielu publikacji o historii miasta i regionu, inicjator powstania Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrowieckiej, a w latach 1999-2002 dyrektor BWA w Ostrowcu. Aktywnie działał również w samorządzie. W kadencji 1998-2002 był radnym powiatu ostrowieckiego, a w latach 2002-2014 miejskim. Przez dwie kadencje przewodniczył radzie miasta. Honorowy obywatel Ostrowca Świętokrzyskiego. Zmarł w wieku 82 lat.
Jan Szewczyk Prze 26 lat był sołtysem Zbrzy (gm. Morawica), od 1995 r. prezesem OSP w tej miejscowości, a także wieloletnim pracownikiem Kopalni Kamienia Morawica. Aktywnie działał na rzecz rozwoju swojej wsi. Został śmiertelnie postrzelony przez mieszkańca Zbrzy, podejrzewanego o kradzież drzewa w lesie. Miał 61 lat.
fot. MCK Ostrowiec
10 z 12
sierpień 2020
Jolanta Wiśniewska Przez ostatnie 10 lat prowadziła Punkt Informacji Turystycznej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Organizowała gry miejskie, spacery krajoznawcze, spektakle teatralne, koncerty i musicale. Wymyśliła i prowadziła Ostrowieckie Spotkania Turystyczne. Od 1989 r. działała w Komitecie Obywatelskim "Solidarność", Unii Wolności, a ostatnio w Komitecie Obrony Demokracji. Jej pasją były podróże, w 2019 r. odbyła w 35 dni podróż dookoła świata. Miala 59 lat.
Przemysław Jerzy Witek
kielce.uw.gov.pl
Nauczyciel historii w II LO i w Technikum Geologicznym w Kielcach, działacz opozycji niepodległościowej w czasach PRL. W latach 1980-81 pracował w dziale wydawnictw Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność". W 1981 r. był jednym z inicjatorów przywrócenia Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej. Przez ponad dziewieć miesięcy był internowany w stanie wojennym. W latach 90. był m.in. rzecznikiem prasowym Straży Miejskiej w Kielcach, szefował Świętokrzyskiemu Oddziałowi Związku Piłsudczyków, brał udział w organizacji uroczystości patriotycznych, publikował opracowania historyczne poświęcone legionistom Józefa Piłsudskiego. Zmarł w wieku 73 lat.
Marek Pakuła
www.inmemoriam.architektsarp.pl
Znany i ceniony architekt. Zaprojektował m.in. basen Perła w Nowinach, był także głównym projektantem Hotelu Binkowski oraz budowanych obecnie Basenów Tropikalnych w Kielcach. Od 1987 r. był członkiem kieleckiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, a od początku lat 90. członkiem Izby Architektów RP. Żył 60 lat.
Krzysztof Tobolik Czołowy piłkarz drugoligowej Korony Kielce w latach 80. Na boisku występował jako środkowy obrońca lub defensywny pomocnik. Wystepował również w KSZO Ostrowiec i Lubliniance Lublin. Po zakończeniu kariery prowadził działalność gospodarczą. Zmarł w wieku 64 lat.
Stanisław Bartos
Jeden z założycieli i wieloletni prezes Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej w Warszawie. Pochodził z Ossy w gminie Odrzywół (dawne województwo kieleckie). Był sekretarzem przysposobienia spółdzielczego w Kielcach, kierował zarządem Wojewódzkiego Związku Organizacji Rolniczych w Tarnobrzegu. Od 1978 r. pracował w Warszawie m.in. jako doradca wicepremierów odpowiedzialnych za rolnictwo. W 1994 r. współtworzył Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W latach 1996-2001 był doradcą ekonomicznym w Najwyższej Izbie Kontroli. Zmarł w wieku 86 lat.
Jarosław Kubalski
11 z 12
wrzesień 2020
Irena Żukowska-Rumin W latach 1973-84 kierowniczka artystyczna WDK, a później nauczycielka języka polskiego w IV LO w Kielcach. Aktywnie uczestniczyła również w kieleckim życiu literackim. Pisała i publikowała wiersze, od 1999 r. należała do Związku Literatów Polskich. Była także autorką materiałów metodycznych dla polonistów. Laureatka Nagrody Miasta Kielc w 1998 r. W 2019 r. została odznaczona Brązowym Medalem Gloria Artis. Miała 69 lat.
Rafał Goraj
korona-kielce.pl
Piłkarz nożny, zaczynał karierę w juniorskich grupach Korony Kielce, grał także w Bucovii Bukowa, HEKO Czermno, GKS Nowiny, AKS Busko-Zdrój, Neptunie Końskie i Spartakusie Daleszyce. Ostatnio był trenerem w Football Academy Kielce. Zmarł w wieku 40 lat.
Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl
12 z 12
październik 2020
Jadwiga Sienkiewicz Wnuczka Henryka Sienkiewicza. Była żołnierzem 4. Pułku Piechoty Armii Krajowej o pseudonimie "Osa". Mieszkała w Oblęgorku, w resztówkę majątku, jaki dziadek otrzymał w darze od narodu. Działała w rolniczej "Solidarności" i Komitecie Obywatelskim "S", a także w Unii Wolności. W ostatnich latach była najstarszą uczestniczką manifestacji KOD w obronie praworządności. Na jedną z nich przyniosła pocztówkę ze słynnym cytatem Władysława Bartoszewskiego: "Warto być przyzwoitym". Żyła 94 lata.
Olga Karolina Braziewicz-Kumor
UJK Kielce
Doktor nauk ekonomicznych, pracownik Katedry Ekonomii i Finansów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zajmowała się problematyką przedsiębiorczości, której uczyła studentów. Była związana z Kościołem eangelicko-metodystycznym, współtworzyła "Wioskę Indiańską" w Zaborzu (gm. Morawica), przez którą przewinęło się w ciągu kilkanastu lat tysiące dzieci na letnich obozach. Żyła 44 lata.
Alfreda Zawierucha-Rubak
(swietokrzyskie.pro)
Lekarz medycyny, przez ponad 20 latkierowała Ośrodkiem Zdrowia w Górnie, była też wojewódzkim konsultantem w dziedzinie medycyny rodzinnej. W 2006 r. została wybrana z listy PiS radną Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, w latach 2008-10 była jego wiceprzewodniczącą. Zasiadała także w Radzie Społecznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach, jako lekarz opiekowała się zakonnikami z klasztoru na Świętym Krzyżu, za co otrzymała tytuł honorowej oblatki. Miała 64 lata.
Bogdan Migas, 66 lat
Michał Walczak
Działacz opozycji antykomunistycznej, w latach 1980-81 był aktywnym działaczem "Solidarności", organizował struktury "S" Rolników Indywidualnych. Po wprowadzeniu stanu wojennego działał w solidarnościowym podziemiu, zajmował się m.in. kolportażem niezależnych wydawnictw, był internowany w 1982 r. i aresztowany na siedem miesięcy w 1985 r. Po 1989 r. angażował się w pomoc potrzebującym, razem z innymi byłymi działaczami "S" utworzył Świętokrzyski Komitet Obrony Społecznej. Był członkiem Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej do spraw Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych. Żył 66 lat.
Zdzisław Zapała
archiwum
Radny powiatu kieleckiego obecnej i poprzedniej kadencji, a wcześniej radny w Miedzianej Górze i krótko w 1996 r. wójtem tej gminy. Od 1996 r. prezesował zarządowi gminnemu Ochotniczej Straży Pożarnej, był także działaczem PSL i Klubu Sportowego "Wicher" Kostomłoty/Miedziana Góra, w latach 2008-16 kierownikiem Zakładu Gospodarki Komunalnej w Miedzianej Górze. Prowadził działalność gospodarczą, udzielał się również w Stowarzyszeniu Inicjatyw Gospodarczych Gminy Miedziana Góra. Zmarł w wieku 70 lat.
ksiądz Stanisław Czerwik
Profesor nauk teologicznych, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach w latach 1982-94, wykładowca w Instytucie Liturgicznym w Krakowie oraz w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (obecny UKSW). Autor ponad 200 artykułów naukowych i popularnonaukowych na temat liturgii. Był m.in. członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Seminariów Duchownych, wprowadzał reformy II Soboru Watykańskiego w zakresie liturgii, tłumaczył na język polski posoborowe księgi liturgiczne. W 2013 r. wyróżniony został tytułem] doktora honoris causa Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Zmarł w wieku 88 lat, w 64. roku kapłaństwa.
Wszystkie komentarze