Poznaliśmy laureatów Nagrody Miasta Kielce za 2021 rok. Uroczyste ich wręczenie odbyło się w poniedziałek 28 marca w Kieleckim Centrum Kultury. Wsród nagrodzonych znaleźli się twórcy kultury i zasłużeni działacze społeczni, a także stowarzyszenie i jednostka ochrony zdrowia.
REKLAMA
Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl
1 z 12
Andrzej Borys
Fotografik, pomysłodawca i realizator międzynarodowych plenerów fotograficznych ART-ECO. Był najdłużej sprawującym funkcję prezesem Związku Polskich Artystów Fotografików w Okręgu Świętokrzyskim. Doprowadził do reaktywacji Biennale Krajobrazu Polskiego w formule międzynarodowej jako Festiwal Fotografii Krajobrazowej "S-ave the E-art-h" - Kielce 2012, dzięki czemu miasto stało się stolicą fotografii krajobrazowej. Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany, brał udział w ponad 150 wystawach w kraju i za granicą. W lutym 2022 r. przygotował dużą wystawę fotograficzną z okazji 50-lecia twórczości.
Wnioskodawcy nagrody: Związek Polskich Artystów Fotografików w Kielcach, Polskie Stowarzyszenie Edukacji, rekomendacja: Kieleckie Centrum Kultury.
Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl
Nagrodę dla Andrzeja Borysa odebrała jego żona.
Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl
2 z 12
Krzysztof Bracha
Profesor doktor habilitowany, historyk mediewista, zajmujący się historią kultury polskiego i europejskiego średniowiecza, inkwizycją w Heidelbergu w XV w., edytorstwem średniowiecznych łacińskich źródeł pastoralnych, kaznodziejstwem w Polsce i w Europie Środkowej oraz dziedzictwem kulturowym Opactwa Benedyktynów na Świętym Krzyżu. Autor ponad 200 publikacji naukowych, w tym wielu zagranicznych. W 2021 r. został wybrany do prestiżowego grona członków korespondentów Centrum Badań Mediewistycznych (CMS) w Pradze. Oprócz pracy naukowej, zajmuje się popularyzacją wiedzy historycznej i dziedzictwa kulturowego regionu. Jest członkiem Rady Naukowej Muzeum Historii Kielc od początków powstania placówki.
Wnioskodawca nagrody: prezydent Kielc Bogdan Wenta.
Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl
Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl
3 z 12
Karol Fijałkowski
Pełnomocnik zarządu województwa świętokrzyskiego ds. spraw kombatantów i osób represjonowanych. Od 1965 roku jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego, od 1973 r. instruktorem Komendy Hufca Kielce w stopniu harcmistrza. W latach 1971-94 organizował i prowadził wiele obozów i zimowisk harcerskich, zlotów i kursów instruktorskich, miał udział w powstaniu Kieleckiego Centrum Kultury, przyczynił się także do ponownego wręczania ustanowionej wcześniej a zapomnianej Nagrody Miasta Kielce oraz Nagrody Nadzieja Kielc dla uzdolnionej młodzieży. W latach 2003-2004 był dyrektorem biura zarządu okręgu świętokrzyskiego Polskiego Czerwonego Krzyża. Od 1997 r. aktywnie działa na rzecz klubu 'Amazonki' przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Przez 20 lat był współorganizatorem Marszu Życia i Nadziei związanego z Dniem Walki z Rakiem Piersi. Od 40 lat współpracuje ze środowiskiem kombatantów, organizując m.in. uroczystości związane z upamiętnianiem walk o niepodległość.
Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl
Wnioskodawcy nagrody: Świętokrzyski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Związek Inwalidów Wojennych, Związek Sybiraków, Ogólnopolski Związek Żołnierzy Batalionów Chłopskich, Świętokrzyski Klub 'Amazonki' przy ŚCO, Świętokrzyskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom, Młodzieży, Dorosłym z Cukrzycą i z Innymi Schorzeniami.
Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl
4 z 12
Janusz Kowalczyk
Były działacz sportowy i organizator turystyki. W latach 1954-1963 pracował w Wojewódzkim Komitecie Kultury Fizycznej, nadzorował budowę hali widowisko-sportowej przy ul. Żytniej w Kielcach, krytej pływali przy ul. Krakowskiej i wieli stadionów w regionie. W latach 1964-1970 był kierownikiem wspomnianej hali przy ul. Żytniej, a potem dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Sportu, Turystyki i Wypoczynku w Kielcach. Kierował pracami przy udostępnieniu dla zwiedzających Jaskini Raj. Był też pomysłodawcą oraz dyrektorem powstałego w 1974 r. Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Turystycznego 'Łysogóry' w Kielcach.
Wnioskodawca nagrody: Klub Radnych Projekt Wspólne Kielce.
Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl
Nagrodę dla Janusza Kowalczyka odebrał jego syn Cyprian.
Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl
5 z 12
Kamil Pacholec
Pianista, absolwent Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach, finalista XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2021 r. Wcześniej zdobył m.in. Grand Prix w VIII Konkursie Pianistycznym im. Ireny Rolanowskiej w Krakowie (2015), III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Cesara Francka w Kraainem/Brukseli (2015), zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Livorno we Włoszech (2018), zdobył II nagrodę na XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy(2019). Występował z recitalami na wielu renomowanych festiwalach pianistycznych. Wielokrotnie występował jako solista z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, Filharmonią Zielonogórską, Lwowską Orkiestrą Wirtuozów i Akademicką Orkiestrą im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Wnioskodawca nagrody: prezydent Kielc Bogdan Wenta
Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl
Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl
6 z 12
Halina Rutecka
Działaczka Związku Sybiraków. Jako dziecko, po zajęciu przez ZSRR wschodnich ziem Rzeczypospolitej, została wraz z rodziną wywieziona na Syberię. Do Polski powróciła w 1946 r., a w 1954 r. zamieszkała w Kielcach. Była inicjatorką budowy Pomnika Matki Polki Sybiraczki, który został odsłonięty w ubiegłym roku na Kadzielni. Na zaproszenie wielu szkół prowadzi prelekcje na temat losu Polaków wywiezionych na Sybir. Została odznaczona Srebrną Odznaką za Zasługi dla Sybiraków oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi za propagowanie prawdy wśród młodzieży szkolnej. Za swoją działalność otrzymała również odznakę 'Za Zasługi dla Kielecczyzny'.
Wnioskodawca nagrody: Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości.
Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl
Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl
7 z 12
Grażyna Szkonter
Prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939. Organizacja ta była zaangażowana w budowę cmentarzy ofiar zbrodni katyńskiej, w tym jedynego na świecie cmentarza policyjnego w Miednoje. Jako jego szefowa dba o zachowanie pamięci o funkcjonariuszach Policji Państwowej z okresu II RP, budowę pomników, umieszczanie tablic pamiątkowych na terenie województwa świętokrzyskiego i całej Polski. Szczególnie zaangażowana jest w poszukiwania grobów policjantów, którzy zginęli na służbie w latach 1918-1939. Doprowadziła do odnalezienia ponad 20 grobów w naszym regionie. Prowadzi warsztaty z młodzieżą oraz z nowo wstępującymi do służby policjantami. Jest również jedną z założycielek oraz sekretarzem Stowarzyszenia "Śniadecczycy".
Wnioskodawca nagrody: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej - Okręg Świętokrzyski, rekomendacja: Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach.
Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl
Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl
8 z 12
s. Hanna Szmigielska
Siostra benedyktynka, organistka, cytrzystka, dyrygentka specjalizująca się w śpiewie gregoriańskim i muzyce dawnej. Jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia we Wrocławiu. Jako kantor była członkiem Cantores Minores Vratislavienses. Z zespołem tym koncertowała w Polsce i w wielu krajach Europy. Była wykładowcą Alzackiego Centrum Kształcenia Organistów w Strasbourgu, a obecnie wykłada w Diecezjalnym Studium Organistowskim w Kielcach. Jest autorką kompozycji chóralnych oraz gregoriańskich wariacji organowych. Koncertowała w Polsce, Francji, Rosji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii. Zainicjowała również działalność Stowarzyszenia Schola Cantorum Kielcensis, które promuje dawną muzykę. W kieleckiej bazylice katedralnej organizowała festiwal Totus Tuus na 40-lecie wyboru Karola Wojtyły na papieża.
Wnioskodawca nagrody: przewodniczący rady miasta Jarosław Karyś.
Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl
Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl
9 z 12
Karolina Wilczyńska
Autorką kilkudziesięciu powieści obyczajowych oraz wielu opowiadań. Za powieść 'Ta druga' została laureatką w Ogólnopolskim Konkursie Literackim 'Świat Kobiety', otrzymała też II Nagrodę Czytelniczek na I Festiwalu Literatury Kobiecej "Pióro i Pazur". Opowiadanie "Pierwsza sprawa posterunkowej Wilk" zdobyło główne wyróżnienie Komendanta Szkoły Policji w Pile podczas Festiwalu "Kryminalna Piła". Książki Karoliny Wilczyńskiej zajmują czołowe miejsca na listach bestsellerów w kategorii powieści obyczajowych, w 2021 r. znalazły się m.in. na liście TOP Empiku. Pisarka umieszcza akcje wielu swoich utworów w Kielcach i regionie, opisując miejsca zabytkowe, piękno miasta oraz Gór Świętokrzyskich. Podczas spotkań także promuje rodzinne miasto.
Wnioskodawca nagrody: Klub Radnych Projekt Wspólne Kielce.
Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl
Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl
10 z 12
Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego
Obchodzi 30-lecie istnienia. Działa w obszarach: kultura, sztuka, ochrona zabytków, dziedzictwo itradycja narodowa. Zrealizowano ponad 230 projektów (m.in. uroczystości patriotyczno-religijne, spotkania z młodzieżą), doprowadziło do odsłonięcia ponad 90 pomników, obelisków i tablic pamiątkowych, zorganizowało ponad 40 kwest i 60 imprez charytatywnych na rzecz pomocy dzieciom i młodzieży z Kresów Wschodnich, a także 29 kwest na ratowanie zabytków na kieleckich cmentarzach, dzięki czemu poddano konserwacji 445 nagrobków.
Wnioskodawca nagrody: Klub Radnych Koalicja Obywatelska.
Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl
Nagrodę odebrał wiceprezes stowarzyszenia Andrzej Kubera.
Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl
11 z 12
Nagroda Specjalna - Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
"Jest jednostką publicznej służby krwi, a wśród jego zadań na pierwsze miejsce wysuwa się pobieranie krwi. Należy podkreślić, że pozyskiwanie nowych dawców jest zadaniem szczególnie trudnym ze względu na fakty, że województwo świętokrzyskie charakteryzuje się najmniej korzystnymi parametrami struktury wieku ludności, następuje w nim najszybszy ubytek liczby ludności, występuje drugi najwyższy współczynnik ubytku naturalnego i występuje najwyższy odsetek seniorów, Sytuację utrudniła jeszcze pandemia COVID-19. W tak zarysowanych okolicznościach działania podejmowane przez RCKiK w Kielcach służące pobieraniu krwi i jej składników zasługują na szczególne wyróżnienie" - czytamy m.in. w uzasadnieniu nagrody.
Wnioskodawcy nagrody: przewodniczący rady miasta Jarosław Karyś, przewodnicząca komisji rodziny i polityki społecznej rady miasta Marianna Noworycka-Gniatkowska.
Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl
Nagrodę odebrał dyrektor RCKiK Jerzy Stalmasiński.
Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl
12 z 12
Na Małej Scenie KCK
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się na Małej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Poprowadził ją Wit Chamera. Nagrody wręczali prezydent Bogdan Wenta i przewodniczący rady miasta Jarosław Karyś.
Wszystkie komentarze