Członkowie Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, którzy służyli w żandarmerii wojskowej, doprowadzili do odrestaurowania grobu kapitana Jana Kacpra Fiałkowskiego, przedwojennego dowódcy plutonu tej formacji w Kielcach.

Kapitan Fiałkowski pochodził z Dubówki koło Tarnopola (obecnie Ukraina). W czasie I wojny światowej został wcielony do armii austriackiej, którą opuścił 1 listopada 1918 r. i wstąpił do tworzącego się Wojska Polskiego. Od kwietnia 1919 r. służył w żandarmerii. 24 lipca 1929 r. został mianowany dowódcą plutonu tej formacji w Kielcach, który stacjonował przy ul. Zamkowej 4. Był nim do śmierci 19 stycznia 1934 r.

Jego mocno zaniedbanym grobem na cmentarzu wojskowym przy ul. Ściegiennego zainteresowało się Koło nr 10 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Kielcach. – W tym kole jest sześciu byłych żandarmów, którzy pełnili służbę w tej formacji w latach 1990–2002. Pomysł odrestaurowania grobu żandarma z okresu II RP był niejako wcieleniem w życie zadań statutowych naszego związku, kultywujących również tradycje. Chcieliśmy także uczcić pamięć tego oficera – mówi Marek Szmit, podpułkownik w stanie spoczynku, wiceprezes świętokrzyskiego zarządu wojewódzkiego ZŻWP, który także służył w żandarmerii.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem