Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Wyborcza.pl
1 z 6
Dziki kot
Fabryka Porcelany AS Ćmielów to manufaktura kultywująca przedwojenne tradycje wytwórni Świt. Początki produkcji porcelany w Ćmielowie sięgają roku 1804. Obecna nazwa, przyjęta po prywatyzacji w 1996 roku, wywodzi się od pierwszych liter imienia i nazwiska nowego właściciela ? Adama Spały. Na zdjęciu Dziki kot, M. Naruszewicz, 1958 rok.
Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Wyborcza.pl
2 z 6
Relaks
Fabryka zajmuje się głównie produkcją unikatowych, miniaturowych rzeźb porcelanowych, zaprojektowanych w latach 50-tych i 60-tych XX w. przez artystów z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. AS produkuje wyroby porcelanowe ze starych oryginalnych modeli, używając form matek, które przetrwały wraz z chlubną tradycją porcelany ćmielowskiej. Na zdjęciu Relaks, L. Tomaszewski, 1965 rok.
Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Wyborcza.pl
3 z 6
Kiwi
Kolekcja systematycznie powiększa się o własne wzornictwo. Zarówno stare jak i nowe wzory ? szczególnie nowa kolekcja prof. Lubomira Tomaszewskiego ? cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów i znawców porcelany na całym świecie. Na zdjęciu Kiwi, L. Tomaszewski, 1958 rok.
Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Wyborcza.pl
4 z 6
Bawół afrykański
Wyroby produkowane w fabryce eksportowane są do kilkunastu krajów, m.in. do Anglii, Japonii i Rosji. Na zdjęciu Bawół afrykański, L. Tomaszewski 1958 rok.
Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Wyborcza.pl
5 z 6
Mazowsze
Fabryka AS Ćmielów ma w ofercie ponad 300 wzorów różnych figurek, kilka serwisów do kawy i herbaty oraz unikatowe kubki i filiżanki. Wszystkie wyroby są ręcznie produkowane z najwyższej jakości porcelany, a następnie ręcznie dekorowane. Na zdjęciu Mazowsze, M. Naruszewicz, 1957 rok.
Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Wyborcza.pl
6 z 6
Orkiestra żydowska
Figurki posiadają szereg zabezpieczeń, chroniących je przed fałszerstwem, a najważniejszym z nich jest różowa, czworokątna pieczęć wykonana ze specjalnie przygotowanej masy porcelanowej. Na dowód oryginalności każda figurka posiada certyfikat autentyczności, zawierający jej niepowtarzalny numer, datę powstania wzoru oraz nazwisko autora. Na zdjęciu Orkiestra żydowska, A. Spała, 2000 rok.
Wszystkie komentarze