Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Wyborcza.pl
1 z 7
Rocznica Manifestu Lipcowego
Dokładnie 70 lat temu w Chełmie ogłoszono Manifest Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, sporządzony kilka dni wcześniej przez polskich komunistów w Moskwie. I właśnie na 22 lipca datuje się na początek Polski Ludowej. Choć III RP trwa od ponad dwóch dekad, to w Kielcach wciąż można spotkać ślady poprzedniego ustroju. Zobacz, co zostało z 45-letniego okresu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej
Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Wyborcza.pl
2 z 7
Obchody pierwszej rocznicy manifestu
Tak kielczanie świętowali pierwszą rocznicę powstania komunistycznej Polski. 22 lipca 1945 r. miasto było przystrojone w państwowe ślady, a mieszkańcy radowali się odzyskaniem niepodległości. Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, które obecnie znajdują się w zasobach Archiwum Państwowego w Kielcach.
Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Wyborcza.pl
3 z 7
Kielecka młodzież pamiętała też 35 lat później
Ten album, który znajduje się w zbiorach Archiwum Państwowego w Kielcach zawiera zdjęcia z 30. i 35. rocznicy powstania Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Mieszkańcy miasta zbierali się tradycyjne pochody, a najbardziej zasłużeni dla partii działacze odbierali pamiątkowe medale. W 1974 r. do Kielc przyjechał je wręczyć Andrzej Werblan z Komitetu Centralnego PZPR.
Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Wyborcza.pl
4 z 7
Plakaty
Do uczestnictwa w obchodach kolejnych rocznic powstania Polski Ludowej mieszkańców Kielc zachęcały propagandowe plakaty. Ten powstał w 1984 r.
Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Wyborcza.pl
5 z 7
Lenin wiecznie żywy?
Przy ul. Kościuszki 13 w Kielcach, gdzie obecnie mieści się anglistyka Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, studenci mogą natknąć się na Włodzimierza Lenina, Fryderyka Engelsa i Karola Marksa. A to dlatego, że kiedyś w tym budynku swoją siedzibę miał Wieczorowy Uniwersytet Marksizmu-Leninizmu.
Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Wyborcza.pl
6 z 7
...i Gomułka też
UJK skrywa też inne tajemnice. W Instytucie Historii, gdzie kiedyś siedzibę miał KW PZPR po korytarzach krąży duch I Sekretarza Komitetu Centralnego partii Władysława Gomułki. Jak głosi uniwersytecka legenda, portret autorstwa nieznanego artysty powstał na prośbę jednego z profesorów, a przez niektórych studentów do dzisiaj towarzysz 'Wiesław' jest mylony ze Stefanem Żeromskim.
Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Wyborcza.pl
7 z 7
Mnóstwo sztandarów PZPR
- Przechowujemy tu najróżniejsze sztandary. Od sztandarów Podstawowych Organizacji Partyjnych, po ten najważniejszy, Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Kielcach - mówi Beata Białek, rzecznik prasowy Archiwum Państwowego w Kielcach.
Wszystkie komentarze