Zbiory Muzeum Historii Kielc
1 z 7
Kanonia Brzechów
Budynek stał przy ul. Sienkiewicza. Widoczny na zdjęciu drewniany dworek został wybudowany na miejsce poprzedniego, który spłonął w pożarze Kielc w 1800 roku. - Tam wcześniej mieszkali kanonicy, a potem osoby prywatne - mówi Krzysztof Myśliński. Budynek został rozebrany ok. 1965 roku.
Zbiory Muzeum Historii Kielc
2 z 7
Dom Winklera
Dom powstał w XVIII wieku w opuszczonej kanonii przy ul. Kapitulnej. Mieściły się tam mieszkania czynszowe. Po 1945 roku powstały tam mieszkania komunalne. Dom Winklera spłonął w 1987 roku. Po pożarze budynek został rozebrany.
Zbiory Muzeum Historii Kielc
3 z 7
Kryta pływalnia przy ul. Krakowskiej
- Ten budynek znalazł się w książce, bo został bardzo przebudowany, a właściwie okrutnie zeszpecony architektonicznie ostatnią przebudową - mówi Krzysztof Myśliński. Modernistyczny budynek krytej pływalni przy ul. Krakowskiej powstał w połowie lat sześćdziesiątych XX wieku.
Zbiory Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach
4 z 7
Most Austriacki
- Austriacy nakazali magistratowi około 1804-1805 roku postawić w Kielcach trzy mosty. Widoczny na zdjęciach przy ul. Piotrowskiej, przy ul. Warszawskiej, którego fragmenty odkopano przy remoncie ulicy oraz najprawdopodobniej na Silnicy w rejonie ul. Piotrowskiej - wylicza Krzysztof Myśliński. Most przy ul. Piotrowskiej przetrwał najdłużej do połowy lat sześćdziesiątych. - Kielczanie nazywali go potocznie Austriackim lub Wielkim - dodaje historyk. Pierwsze zdjęcie pochodzi z okresu międzywojennego, a drugie z połowy lat sześćdziesiątych.
Zbiory Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach
Zbiory Muzeum Historii Kielc
5 z 7
Sklep kolonialny Kotowskiego
Mieścił się na rogu ulic Dużej i Sienkiewicza. Został otwarty na przełomie XIX i XX wieku. - Dość szybko stał się popularny - mówi Krzysztof Myśliński. W sklepie można było kupić m.in. wyroby czekoladowe Wedla, herbatę, wódki i likiery, ale także wina. - Sklep kolonialny Kotowskiego wyróżniało to, że nie zatrudniono w nim kobiet. Sprzedawali sami mężczyźni - opowiada historyk z Muzeum Historii Kielc. Sklep działał do połowy lat pięćdziesiątych. Zdjęcie pochodzi z okresu międzywojennego.
Zbiory Muzeum Historii Kielc
Zbiory Muzeum Historii Kielc
6 z 7
Fabryka Powozów, Bryczek, Wozów i Sań braci Burak
Warsztat stelmacha i kołodzieja założył Franciszek Burak w 1860 roku, a jego synowie Feliks i Kazimierz przekształcili go w warsztat powoźniczy. Fabryka do 1915 roku miała swoją siedzibę przy ul. Warszawskiej. Później została podzielona na dwie części i przeniesiona na ul. Czarnowską i Składową. Zdjęcie pochodzi z czasów, kiedy fabryka miała jeszcze swoją siedzibę przy ul. Warszawskiej.
Zbiory Muzeum Historii Kielc, fot. Krzysztof Myśliński
7 z 7
Koszary
Powstały przy ul. Głowackiego w latach siedemdziesiątych XIX wieku. - Początkowo te koszary nie były duże - mówi Krzysztof Myśliński. Rozbudowano je w 1886 roku. Całe koszary zostały zburzone w 2009 roku pod budowę Filharmonii Świętokrzyskiej. Zdjęcia pochodzą tuż sprzed rozbiórki.
Zbiory Muzeum Historii Kielc, fot. Krzysztof Myśliński
Wszystkie komentarze
tam ściana stuletnia z górą,
zburzono je, nikt nie pisnął,
taki przemijania urok.
A tu zdjęcie - murek, ściana,
pamięć tylko na to czeka,
przeszłość w mig odbudowana
i czas przestaje uciekać.